معرفی دانشکده

با توجه به  اهمیت مسئله پیشگیری و نياز مبرم جامعه بر توسعه آن، مجوز تاسيس دانشکده علوم توانبخشی در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در سال ۱۳۷۱ داده شد. سپس با تعيين خط مشي آموزشي و بهره گیری از نيروهاي توانمند، تصميم به راه اندازي رشته هاي تخصصي از جمله فيزيوتراپي، ارتوپدي فني وگفتاردرماني گرفته شد. از سال ۱۳۷۳ به همت دست اندركاران، اولين گروه دانشجوئي پذیرش شدند. در سال ۱۳۷۷، اولين گروه دانشجويان در مقطع كارشناسي از این دانشکده، فارغ التحصيل شدند

 

با توجه به اهميت استقرار مستقل در يك فضاي فيزيكي، در سال ۱۳۸۴ ساختمان جدید دانشكده علوم توانبخشي با موقعيت خاص، معماري علمي وكلينيكهاي آموزشي- درماني افتتاح گرديد. همچنين با توجه به اهميت توسعه رشته هاي توانبخشي در سال ۱۳۸۲، در اجراي طرح گسترش دانشكده با تاسيس رشته كاردرماني موافقت شد و با پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد گفتاردرماني نیز موافقت بعمل آمد.

 

تاكنون تعداد قابل توجهي از فارغ اتحصيلان اين دانشكده موفق به پذيرش در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري شده اند ودر همين راستا در دو سال متوالي اكثريت قبولي مقطع كارشناسي ارشد وزارت بهداشت ودرمان به اين دانشكده اختصاص يافت.

 

در حال حاضر دانشکده علوم توانبخشی در مقطع کارشناسی دارای پنج رشته اعضای مصنوعی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی و شنوایی شناسی است و در مقطع کارشناسی ارشد نیز در سه رشته اعضای مصنوعی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی به پذیرش دانشجو می پردازددر سال ۹۵ موفق به راه اندازی مقطع دکترای ارتوپدی فنی شد و در آینده ای نه چندان دور، رشته  بینایی سنجی در مقطع کارشناسی و در مقطع دکتری رشته های فیزیوتراپی و گفتاردرمانی نیز به این دانشکده اضافه خواهند شد.

 

 دانشكده علوم توانبخشي در راستاي اهداف استراتژيك خود در امر پژوهش داراي مجموعه مراکز تحقيقاتي که شامل: مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی، مرکز تحقیقات ناهنجاری‌های صورت جمجمه و شکاف کام، مرکز تحقیقات اختلالات ارتباطی و مرکز تحقیقات اختلالات کف لگن می‌باشد كه در زمينه ايجاد بستر مناسب جهت اجراي طرح تحقيقاتي گام بزرگي بوده است.

 

 

راه اندازي بخش EDO در دانشكده به منظور تغيير وتحول علمي در امر آموزش از ديگر مزاياي اين دانشكده مي باشد كه با تكيه بر بنيه علمي نيرومند و امكانات موجود بتواند آموزش وتربيت نيروي متخصص را به روز نمايد.

 

دو گرایش اصلی رشته های علوم توانبخشي، پيشگيري و درمان است و پژوهشگران و اساتيد محترم اين دانشكده با آگاهي به علم روز سعي بر آن دارند كه پا به پاي روش هاي نوين، شالوده علوم توانبخشي را در جامعه بنيان نهند

 

آدرس دانشکده علوم توانبخشی استان اصفهان:

خیابان هزار جریب- دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان- دانشکده علوم توانبخشی

 

تلفن:۰۳۱۳۷۹۲۵۰۰۰

فاکس:۰۳۱۳۶۶۸۷۲۷۰ 

E-mail: tavanbakhshi@rehab.mui.ac.ir

 

چهارشنبه, ۳۰ مرداد, ۱۳۹۸