دکتر زهرا سادات رضائیان سردبیر مجله پژوهش در علوم توانبخشی با ارسال پیامی از برگزاری اولین مسابقه مجله پژوهش در علوم توانبخشی خبر داد. متن پیام:

اولین مسابقه "بهترین مقاله پژوهش در علوم توانبخشی: JRRS Best Article Award" توسط مجله پژوهش در علوم توانبخشی برگزار می شود.

مقاله نویسی مسیر ارتباط میان محققان در سراسر دنیاست که امروزه به صورت یک مهارت درآمده و ابزاری برای اطلاع رسانی استاندارد یافته های علمی، تجربیات شخصی و نظرات تخصصی پژوهشگران می باشد.

برای انتشار یک مقاله، اصول و ضوابطی باید رعایت شود. در این مسیر نه تنها تیم پژوهش، بلکه شوراهای اخلاق، تیم سردبیری و تیم داوری مجلات و حتی خوانندگان مقالات نقش مهمی ایفا می کنند.

پژوهشگران معمولا در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اولین تجربه مقاله نویسی خود را پشت سر می گذارند و به این ترتیب رسما قبل از فارغ التحصیلی به دنیای حرفه ای تحقیق و علم وارد می شوند.

مجله پژوهش در علوم توانبخشی یکی از مجلات قدیمی در حیطه علوم توانبخشی است که در مسیر خود به تدریج به سمت انتشار مقالات با کیفیت قدم برداشته است. این مجله در سال ۱۳۹۱ حایز بالاترین امتیاز در کمیسیون ارزیابی کیفیت مجلات در میان سایر مجلات علوم توانبخشی شد. استانداردهای انتشار در این مجله به اذعان کارشناسان و تیم های ناظر در سطح استانداردهای بین المللی می باشد و نویسندگان مقالات آن اغلب به صورت هدفمند این مجله را نه تنها به عنوان رسانه ای برای انتشار نتایج ارزشمند پژوهش های خود، بلکه به منظور قرار گرفتن در مسیر داوری علمی و دقیق تیم داوران مجله انتخاب می کنند تا از این طریق، کیفیت مقاله خود را بالا برده و با آخرین استانداردهای داوری مقالات با بیانی ساده، دوستانه و دلسوزانه آشنا شوند.

بررسی آماری مقالات ارسالی به مجله نشان داد تقریبا ۹۵ درصد مقالات ارسالی به دفتر مجله، حداقل یکبار به صورت سریع و ظرف ۴۸ ساعت اول پس از ارسال رد می شوند. ولی نکته قابل تامل آن است که ۸۰ درصد مقالاتی که به صورت رد سریع (Fast Reject) از مجله خارج می شوند، دچار مشکل در رعایت راهنمای نویسندگان یا نقص در مدارک ارسالی به مجله می باشند و ایراد اساسی در نوآوری و ارزش پژوهشی یافته ها ندارند.  

۱۵ درصد دیگر از مقالاتی که به صورت سریع رد می شوند دچار خطا در طراحی مطالعه خود هستند. ایرادی که به زمان تنظیم پروپوزال باز می گردد و در صورت آشنایی چک لیست های استاندارد بین المللی بررسی کیفیت مقالات، تیم پژوهش می توانست مشکل را از ابتدای تحقیق اصلاح نمایند.

فرآیند داوری یک فرآیند Interactive است که در صورت تعامل سازنده میان تیم داوری و تیم نویسندگان، می تواند برای هر دو تیم ارزش آموزشی قابل ملاحظه ای داشته باشد. بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی شیفته تحقیق خود هستند و به دلیل زحماتی که در اجرای پروژه متحمل شده اند پذیرش انتقاد به نتایج آن برایشان سخت و دردآور است. درحالیکه اغلب آنها در پایان فرآیند داوری، با مرور مجدد دستنوشته خود، احساس رضایت و آرامش از آموزش رایگانی که دریافت کرده اند دارند.

مجله پژوهش در علوم توانبخشی سالهاست که مقصد اصلی انتشار نتایج پژوهش های بومی از سوی محققان سرشناس می باشد.

دستنوشته های ارسالی به دفتر مجله اغلب کیفیت خوبی دارند ولی نویسنده ها معمولا قبل از ارسال به راهنمای مجله توجه ندارند و به همین دلیل دستنوشته رفت و برگشت های مکرری را از سر می گذراند. در برخی موارد نیز نویسندگان جواب داورها را با فاصله زمانی قابل ملاحظه می دهند که این مساله علاوه بر تجمع مقالات در دفتر مجله و کاهش ارزش آنها در زمان انتشار باعث کاهش دقت در بررسی آن می شود. زیرا حضور ذهن تیم داوران را نسبت به محتوی دستنوشته کاهش می دهد و زمان مطالعه بیشتری به آنها تحمیل می کند که خود باعث فرسایش و کاهش انگیزه داوران می شود.

بنابراین در راستای رسالت خود در انتشار دقیق و علمی آخرین دست آوردهای علمی در حیطه های مرتبط با علوم توانبخشی، برآن شدیم با طراحی این مسابقه، تجربه یک انتشار آسان در یک مجله سخت گیر را به نویسندگان خود هدیه دهیم. در واقع در پی ایجاد فرهنگ (داوری خود) هستیم. کسی که براساس داوری استاندار به دستنوشته خود امتیاز بالایی دهد مسلما در این مسابقه موفق خواهد بود.

کلیه مقالاتی که در زمینه علوم توانبخشی یا حیطه های مرتبط مانند فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارتوپدی فنی، گفتاردرمانی، شنوایی شناسی، بینایی سنجی، علوم ورزشی، ارتوپدی، نورولوژی، زنان، کف لگن، جراحی، زیبایی، اختلالات یادگیری، روانشناسی، مشکلات مزمن یا مادرزادی،... باشند قابل ارسال برای مسابقه هستند. البته علاقمندان می توانند با مطالعه راهنمای نویسندگان مجله، از جزئیات اسکوپ مجله اطلاع پیدا کنند.

در این مسابقه هیچ مقاله ای حذف نمیشود مگر اینکه از لحاظ تیم داوران به دلیل مشکلات علمی قابل انتشار نباشد. از آنجا که حدود ۷۰ نمره مربوط به کیفیت ارسال و پاسخگویی و رعایت استانداردهاست، می‌باشد.

امکان رد شدن به این صورت بسیار اندک است. در اغلب موارد مجله مقاله ای را رد می کند اشکالات متدولوژیک بنیادی داشته باشد یا در اسکوپ مجله نباشد. درحالیکه هیچ تحقیقی در ذات بی ارزش نیست.

ما قصد داریم نویسندگان یه فرآیند راحت را آن هم در مجله ای که به سخت گیری شهرت دارد تجربه کنند و به این بینش برسند که با کمی دقت می توان یک فرآیند چند ماهه را تبدیل به مسیری چند روزه کرد. زیرا در عمل برای کسب حداقل ۷۰ نمره باید تمام نکاتی که مجله روی آنها سخت گیر است توسط تیم نویسندگان رعایت شود و فقط ۳۰ نمره در اختیار مجله برای تصمیم گیری است.

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
يكشنبه, ۲۲ تير, ۱۳۹۹